Home / Temsilci Eğitimleri / ... / Hukuksal / Hisseli tapulu işlemler / Hisseli tapu sıkça sorulan sorular

Hisseli tapu sıkça sorulan sorular


SORU:
Hisseli tapu ile bir ev satın almak istiyorum. Satın almak istediğim evin tapusunda Beykoz'da "Altında dükkan olan 5 daireli kagir bina" olduğu yazıyor. 276 metrekare alan oturumu olan binanın sahibi yazan kısmında iki farklı isim var ve her ikisinin karşısında da 1/16 yazıyor. Satın almak istediğim daire en üst kat dairenin alanı 50 metrekare ancak en üst katta yer aldığı için binanın oturum alanı kadar bir yer kaplıyor ve geri kalan alan da çıkış kapısı dairenin içinden olan bir teras. Bina Boğaziçi öngörünüm bölgesinde yer alıyor ve evi satın almamız durumunda mal sahibi tapuda 25 metrelik bir hisseyi bana devredeceğini ve noterde de o binanın en üst katının kullanım hakkının bana ait olacağına dair bir belge imzalayacağımızı söylüyor. (Sanırım bu rızai taksim denilen husus oluyor) 


CEVAP:

-  Öncelikle tapunun 1/16 hisseli olarak yazması durumunda 2 hissedar varsa toplam 2/16 hisse yapar. Bu durumda 14/16 hissesi olan başka malikler de var demektir.
-  Yine; 1/16 hisse 276 m2 tapuda 17,25 m2 arsa payına denk gelir ki size nasıl 25 m2 tapuda yer versin?(iki 1/16 hissedar verebilir),
-  Hisseli tapularda bu tür satışlar mümkündür. satın alınan şey hisse olup hangi daireye denk geldiği her zaman problem doğuran bir olaydır. Bu sebeple, satış işleminden evvel binaya gidip orada daire sahibi     başka hissedarlar var ise onlarla konuşup en üst katın kime ait olduğu konusunda bilgi almanız doğru olacaktır kanaatindeyim.
-  Bu taksim şekli rızai taksim değildir. Rızai taksim mirascılar arasında hisseli olan yerin bölüşümünde söz konusudur. Buradaki hisseleşme olayı müteahhit tarafından yapılmış bir olaydır. Kolay gelsin ve alıorsanız da hayırlı olsun.     RSS of this page